Chemické hry

Vítáme Vás na stránce věnované chemii. V roce 2021 jsme ve spolupráci s paní učitelkou Ladou Cejpovou ze ZŠ M. Choceňského z Chocně vytvořili soubor chemických her pro opakování látky 8. ročníku základní školy.

Vážení učitelé, milí žáci,

právě jste se dostali k herní chemické sadě, která má za cíl Vás zábavnou formou seznámit se základy chemie. Každý den jsme v běžném životě obklopeni užitečnými chemickými látkami a sloučeninami, aniž si to možná uvědomujeme. Bez chemie by neexistoval život! Je součástí atmosféry, přírody, rostlin a všech živých organismů, včetně nás samotných.

Chemie v někom může vyvolávat obavy, ale bezpochyby brzy zjistíte, že je to jedno velké dobrodružství. Pokud se zajímáte o svět kolem sebe, chemie se jistě stane jedním z vašich oblíbených předmětů. A abychom Vás o tom přesvědčili, připravili jsme tento soubor tradičních her, které určitě dobře znáte. Během hraní si poutavým způsobem zopakujete chemické názvosloví, prvky, sloučeniny a vzorce.

Herní sada obsahuje:

  • Kvarteto - získejte co nejvíce čtveřic tématicky zaměřených karet stejné hodnoty.
  • Pexeso - paměťová hra, pomocí které si zapamatujete prvky.
  • Dobble - postřehová hra, během které hledáte stejné symboly, prvky a sloučeniny.
  • Kostky - pojmenujte názvosloví, které padne na kostce.
  • Domino - přiřaďte k sobě správně prvky a jejich názvosloví.
  • Chemiku, nezlob se - hrací plán doplněný o vzorce chemických sloučenin, které pojmenujete, když na ně figurkou stoupnete.

Teď už si jen stačí vybrat oblíbenou hru a pustit se do zábavného procvičování chemie. Přejeme, ať Vám chemické hry zpestří výuku a odnesete si spoustu zajímavých zážitků a vědomostí.

Mgr. Lada Cejpová a kolektiv

Ukázku souboru máte možnost shlédnou zde.

Hry jsou k dispozici v základních školách v Chocni a Vysokém Mýtě. Pro domácí procvičování máte možnost si hry vytisknout, vystříhat a zahrát.

Hry ke stažení

Návod na tisk

Jak chemické hry vznikly

Autorkou chemických her je Mgr. Lada Cejpová, učitelka chemie a dějepisu na ZŠ M. Choceňského, Choceň. Paní Cejpová vymyslela všechny hry a vytvořila je pro své žáky v papírově, ručně psané formě, které s nimi pravidelně hrála. V rámci spolupráce s projektem MAP došlo ke grafickému zpracování všech her a k vytvoření uceleného souboru chemických her.

Grafické zpracování a výrobu zajistilo studio Styro s. r. o., Ústí nad Orlicí

Financováno z projektu MAP II Vysokomýtsko.