Sedm studentů z Chocně

Sedm studentů z Chocně je naučná procházka po kamenech zmizelých studentů, kteří pracovali v protinacistickém odboji a za tytu svojí aktivitu byli uvězněny a popraveni. Studenti žili v Chocni a studovali na vysokomýtském gymnáziu. Město Choceň nechalo umístit kameny zmizelých studentů před jejich rodnými domy v září 2019.

Srdečně Vás zveme na 2. organizovanou procházku po kamenech zmizelých studentů. Procházka se uskuteční v pátek 16. 6. 2023 od 16:00 hod. a začínat bude na choceňském náměstí před informačním centrem. Pozvánka ke stažení zde.

 

 

Naučná procházka

Podkladem naučné procházky je knížečka se sedmi zastaveními u kamenů zmizelých studentů. Na každém zastavení je připraven malý úkol, který se týká života daného chlapce. Místa, kde jsou kameny zmizelých umístěny jsou označena GPS souřadnicemi. Komu by hledání podle GPS souřadnicích nevyhovovalo, tak je možné použít mapu. Správným vyřešením úkolů získáte písmenka do závěrečné tajenky. Za vyluštění tajenky a správnou odpověď na doplňkovou otázku získáte v choceňském Informačním centru odměnu.

Jak získáte knížečku?

Knížečka je připravená na archu papíru, který když podle návodu složíte, vznikne Vám knížečka.

Arch pro složení knížečky je možné vyzvednout přímo v choceňském Informačním centrum, kde obdržíte i potřebnou mapu.

Další možností je si knížečku a mapu stáhnout a vytisknout. 

Ke stažení:

Knížečka - formát A3, knížečku můžete vytisknout jak oboustranně, tak jednostranně

Knížečka - formát A4

Mapa - formát A4

Návod jak poskládat knížečku

Jak naučná procházka vznikla?

Autorkou procházky je Mgr. Lada Cejpová, učitelka dějepisu a chemie na ZŠ M. Choceňského, Choceň. Paní Cejpová vymyslela celý koncept knížečky, připravila jednotlivé úkoly i samotnou tajenku. 

Autorkou portértů je Mgr. Petra Paťchová, učitelka českého jazyka a výtvarné výchovy na ZŠ M. Choceňského, Choceň.

Grafické zpracování a výrobu zajistilo studio Styro s. r. o., Ústí nad Orlicí

Financováno z projektu MAP II Vysokomýtsko.

Více o kamenech zmizelých

Kameny zmizelých, nebo-li Stolpersteine, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (zavadit pohledem), jsou čtverhranné dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. Na těchto dlaždicích jsou uvedena jména a údaje.

K obětem nacismu patří pronásledované skupiny, jako jsou Židé, Sinti a Romové, političtí nepřátelé, homosexuálové, příslušníci odboje, oběti eutanázie, Svědkové Jehovovi a další.

Původně šlo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem, první v současné podobě roku 1995. Pokládá je dodnes po celé Evropě. Od roku 2008 se Stolpersteine nacházejí v chodnících ve městech po celé České republice.

V Česku bylo prvních deset kamenů zmizelých umístěno v říjnu 2008 na pražském Josefově. Projekt vzešel z České unie židovské mládeže a v roce 2010 pak bylo založeno občanské sdružení Stolpersteine CZ, které položilo asi šedesát kamenů. Toto sdružení kolem roku 2016 zaniklo.

Dnes pokládání kamenů zmizelých v  Praze a jiných městech zajišťuje sdružení spolek.org (Veřejně prospěšný spolek na podporu osob dotčených holocaustem) ve spolupráci se sdružením Stolpersteinecz.cz.

Postupně dochází k instalaci Kamenů zmizelých i v dalších městech, například v Brně, Kolíně, Neratovicích, Ostravě, Třeboni, Olomouci, Kroměříži, Krnově či Teplicích. V roce 2017 již bylo po celé Českém republice instalováno několik set těchto kamenů ve více než třiceti pěti lokalitách.

V okolí Chocně najdete kameny zmizelých například ve Vysokém Mýtě, Luži, Proseči, Chrudimi, Svitavách, Kostelci nad Orlicí.

V Chocni jsou vedle kamenů zmizelých studentů, tak umístěny kameny zmizelých židů.